Які важкі метали науковці знайшли на дні колишнього Каховського моря?

Мули на дні Каховського водосховища мають  високий ступень токсичних забруднень. Наразі ці землі є непридатними для сільського господарства. Такого висновку дійшли науковці Української Природоохоронної Групи. Вони провели дослідження, результати якого є на сторінці організації на Facebook.

Команда Української Природоохоронної Групи  відібрала 119 проб ґрунту з різних зон колишнього Каховського моря. Йдеться про донні відклади, зони затоплення, осушені території. Зразки дослідили у Великобританії, в лабораторіях Canterbury Christ Church University. Це дозволило отримати якомога об’єктивніші висновки.

Що виявили науковці?

​• Велику кількість мулу, який має і органічні, і токсичні забруднення. Це все накопичилося за 70 років експлуатації території.

​•​Основним джерелом забруднення стала промисловість Дніпра, Запоріжжя, Кам’янського, Нікополя, Марганця та гірничодобувних підприємств.

​•​94% проб ґрунту мають перевищення ГДК важких металів. Йдеться про миш’як (As), свинець (Pb), стронцій (Sr), цинк (Zn). Їх концентрація перевищує норми від 7 до 17 разів.

Чому результати дослідження так занепокоїли науковців?

«Лужне середовище (pH 7,0–8,6) уповільнює міграцію металів, але сприяє їх накопиченню в ґрунті», –пояснюють в Українській природоохоронній групі. Це створює ризик потрапляння токсинів у харчовий ланцюг. Відповідно, у районах які постраждали від цього російського злочину виникає загроза і для екосистеми, і для здоров’я людей. 

Дослідники рекомендують зосередити увагу на рухомих формах металів. Вони легко переходять в рослини і можуть погіршити стан екосистеми.

Забруднення важкими металами робить колишнє дно водосховища непридатним для сільського господарства. Утім природна відновлюється. На ділянках з високим вмістом органіки активізувалися процеси ґрунтоутворення. А практично на всьому місці колишнього штучного моря виріс молодий ліс із верби.