Наскільки якісним було повітря у грудні, в Кривому Розі?

У Центрі екологічного моніторингу проаналізували якість повітря у Кривому Розі протягом грудня. Науковці взяли дані зі станцій Української мережі громадського моніторингу якості повітря Eco City. 

Дослідники використали інформацію з 7 станцій моніторингу, усі вони розташовані у різних районах міста. Параметри на станціях можуть відрізнятись.

Рис. 1.1 Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу

Рис. 1.2 Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення (по кольорах: зелений –переважно добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10% часу за місяць; помаранчевий –10% – 50%; бордовий – >50% часу за місяць; сірий – недостатньо даних для аналізу (наявно <50% даних від загальної кількості за місяць). 

З усіх станцій які досліджувались відібрали ті, де спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ). На графіку відображено % часу за місяць коли на станціях спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI, а також, показники які найбільше вплинули на якість повітря (беруться показники, кількість значень категорії індексу Ⅲ та гірше яких >50%, якщо такого немає – декілька речовин, але не більше 3-х, які загалом складають> 70% від загальної кількості значень). 

Рис. 2.1. Рейтинг станцій по місту (наведені дані тільки по категоріям якості повітря Ⅲ – Ⅵ, а також, коли на станції ці категорії фіксувались більше ніж 5 % часу за місяць):

Рис. 2.2 Рейтинг станцій по місту (включені всі категорії індексу UAQI).

У грудні найгірша ситуація спостерігалась на станції «ДТКР-16*», яка розташована у Довгинцівському районі міста Кривий Ріг. Найчастіше на індекс якості повітря впливав – монооксид вуглецю (СО).

На всіх станціях за місяць показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма випромінювання) коливався в межах 7,6 – 16,8 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год. 

Стабільність роботи станцій. Важливим питанням аналізу також є стабільність роботи станцій. Отже, наводимо інформацію стосовно станцій на яких за місяць було більш як 5 % відсутніх даних: 

  • м. Кривий Ріг, Центрально-Міський р-н (Первомайка) – 90% даних відсутні;
  • м. Кривий Ріг, Покровський р-н (ДТКР-15*) – 76% даних відсутні;
  • м. Кривий Ріг, Тернівський р-н (ДТКР-12*) – 57% даних відсутні;
  • м. Кривий Ріг, Покровський р-н (ДТКР-16*) – 32% даних відсутні;
  • м. Кривий Ріг, Покровський р-н (Eco_RPA) – 11% даних відсутні.

Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

Цей звіт підготовлено в рамках проекту «Посилення екологічного моніторингу в Дніпропетровській області під час воєнного конфлікту», підтриманого Чеською агенцією розвитку.

Джерело даних: 

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2025, номер запиту 1104. 21,9 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *