6 грудня Програма розвитку ООН в Україні передала промисловим містам обладнання для моніторингу якості повітря. Про це повідомили на сторінці ПРООН на Facebook.
Нові станції отримали Дніпро та Кривий Ріг на Дніпропетровщині, а також Охтирка на Сумщині. Кожне з цих міст має високий рівень екологічних ризиків.
Тепер Дніпро, Кривий Ріг та Охтирка мають три індикативні станції з автономним живленням і три портативні станції, які використовуються разом із дронами для аналізу великих територій. Усе обладнання Програма розвитку ООН в Україні передала за підтримки уряду Швеції. Вартість системи моніторингу становить понад 1,5 мільйона гривень.
Нові пристрої дозволяють проводити моніторинг у реальному часі. Станції показуватимуть точні дані про основні забруднювачі повітря: частки пилу, діоксид сірки, оксиди азоту, аміак, озон, сірководень і леткі органічні сполуки.
Вони аналізуватимуть промислові викиди, виявлятимуть джерела забруднень у міських умовах та оцінюватимуть збитки довкіллю. Зокрема, пристрої фіксуватимуть наслідки бойових дій.
«Інформація передаватиметься на єдину цифрову платформу, що дозволить муніципальним екологічним службам швидко реагувати на зміни стану довкілля та втілювати заходи зі зниження забруднення. Науковці Науково-дослідного гірничо-рудного інституту допоможуть з аналізом даних моніторингу, виявленням джерел викидів та розробкою ефективних рішень екологічних проблем, зокрема для зменшення шкідливого впливу промислових підприємств на екологію міста», – повідомив Вадим Щокін, директор Науково-дослідного гірничо-рудного інституту КНУ, у соціальній мережі Facebook.
Зокрема, у 2025 році планується проведення спільних досліджень разом із Центром екологічного моніторингу з використання дронів та референтного обладнання.
Представники ПРООН передали станції моніторингу представникам екологічних департаментів міських адміністрацій.
Начальник управління екології Криворізької міської ради Олександр Скакальський на своєму Facebook повідомив, що підготовча робота в рамках проєкту тривала два роки. Треба було обґрунтувати вибір обладнання, визначити пріоритетність громад, включити до переліку реципієнтів, узгодити технічні завдання та терміни постачання.
«Результат – нові портативна та індикативна станції для Кривого Рогу. Система екологічного моніторингу міста отримує нові інструменти для спостереження і контролю за забрудненням. Сподіваюся, що разом із науковим потенціалом НДГРІ КНУ використання цього обладнання принесе користь у процесі визначення пріоритетних напрямів природоохоронної діяльності в місті», – зауважив Олександр Скакальський.