В якому стані води Чорного моря під час війни?

Після підриву росіянами Каховську ГЕС стан Чорного моря істотно погіршився. Трагедія за своїм негативним впливом на довкілля така ж сама потужна, як і аварія на Чорнобильській АЕС.

Цієї думки дотримується хімік та біолог Владислав Балінський. Експерт озвучив її у коментарі для «Новини Приазов’я».

Чому так сильно постраждало Чорне море?

По-перше, йдеться про дуже великі території. Під вплив від російського теракту потрапила і  материкова частина України, і північно-західна шельфова частина Чорного моря. Крім того, шкідливі речовини добралися і до узбережжя Болгарії та Румунії.

По-друге, дія екоциду розповсюдилася на гігантський об’єм води. Каховське водосховище було найбільшим із 6 українських водосховищ у дніпровському каскаді. Після підриву греблі, його води потрапили до Чорного моря. Відповідно, відбулося опріснення.

По-третє, не можна забувати і про забруднюючі, токсичні речовини. За оцінками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, у воду потрапило, зокрема від 400 до 600 тонн паливно-мастильних матеріалів.

За словами Владислава Балінського, екосистема Чорного моря поступово відновлюється. Утім деякі процеси в водоймі є незворотними. Вони відбуваються на північно-західній частині моря – між Одесою та дельтою Дунаю. Саме вона відіграє важливу роль у відтворенні водних мешканців. На жаль, саме ця частина моря найбільше постраждала від російського екоциду. Вода стала майже прісною. Відповідно, змінилося співвідношення різних мешканців води.

Зокрема, науковці зафіксували цвітіння ціонобактерій та розмноження динофлагелятів, або динофітових водоростей. У результаті таких процесів, у воді виникає задуха. Тобто, морським тваринам не вистачатиме кисню, щоб жити.

Також, деякі токсичні речовини, які потрапили до Чорного моря, розкладатимуться десятиліттями. Важкі метали опускаються на дно, але під час штормів, їх вода відносить ближче до берегів.

У цілому росіяни завдали Чорному морю екологічних збитків на €345 млн. Таку думку озвучили міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук.