Стало відомо, яким були повітря і радіаційний фонд на теренах Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Донецької областей у вересні. Експерти «Чистого повітря для України» проаналізували дані зі станцій Української мережі громадського моніторингу якості повітря EcoCity. Дослідження проводилося протягом усього вересня.
Яке повітря на Дніпропетровщині?
У вересні найгірша ситуація спостерігалась у Дніпрі, Кривому Розі, Нікополі та на території природного заповідника «Дніпровсько-Орільський». Такого висновки дійшли науковці після аналізу даних з 24 станцій моніторингу EcoCity. Вони розташовані у наступних населених пунктах:
у Дніпрі – 6;
у Кривому Розі – 8 (але через недостатню кількість даних 2 довелося виключити з аналізу);
у Нікополі – 4 (через брак даних 2 станції виключили з аналізу).
По 1 станції знаходиться у Марганці, селищах міського типу Демурине та Васильківка, селах Мар’янське та Покровське і в природному заповіднику «Дніпровсько-Орільський».
Ці станції EcoCity зафіксували на Дніпропетровщині наступні шкідливі речовини:
– дрібнодисперсний пил (PM2.5 та РМ10) – у Дніпрі, Кривому Розі, смт Васильківка та с. Мар’янське;
– діоксид азоту (NO₂) – у Дніпрі та Кривому Розі;
– оксид вуглецю (СО) – у Кривому Розі, Дніпрі, с. Покровське та на території Природного заповідника «Дніпровсько-Орільський»;
– одорація (еквівалентний показник одорації (запаху) – у Нікополі.
За результатами вересневого моніторингу, показник гамма радіації не становить загрози. Він коливався в межах 5,3 – 21,9 мкР/год (uR/h), і це абсолютно відповідає його природному фонові. Нагадаємо, допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.
Яка ситуація із повітрям на Зпоріжжі?
У Запорізькій області науковці аналізували дані з 8 станцій моніторингу EcoCity. Із них, у Запоріжжі знаходиться 6 станцій і по 1 станції – в селищах міського типу Малокатеринівка та Балабине.
За їхніми даними, найбільше на якість атмосферного повітря впливали ось ці показники:
– оксид вуглецю (СО) – у Запоріжжі, смт Малокатеринівка та смт Балабине;
– дрібнодисперсний пил (РМ10) – у Запоріжжі.
У вересні на всіх станціях показних гамма радіації не становив загрози, бо коливався у межах 0,9 – 21,3 мкР/год(uR/h).
Що з повітрям на Харківщині?
Команда «Чистого повітря для України» проаналізувала роботу 7 станцій моніторингу EcoCity на території Харківської області. 6 станцій розташовані у місті Харкові (із них одну довелося виключити з аналізу, через брак даних) і ще одна знаходиться в селищі міського типу Пісочин.
У вересні станції EcoCity зафіксували наступні шкідливі речовини:
– дрібнодисперсний пил (PM2.5 та РМ10) – у Харкові та смт Пісочин;
– оксид вуглецю (СО) – у Харкові;
– VOC (H₂CO) – сума летких органічних сполук (включно з леткими органічними сполуками у перерахунку на формальдегід) – у селищі міського типу Пісочин.
На всіх станціях показник гамма радіації демонстрував позначки в межах 6,3 – 12,2 мкР/год(uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози.
Яке повітря на Донеччині?
У вересні фахівці «Чистого повітря для України» проаналізували роботу 9 станцій EcoCity. 7 з них знаходяться у Добропіллі і 2 – у Слов’янську.
Станції моніторингу повітря EcoCity на Донеччині зафіксували наступні забруднювачі, які найбільше впливали на якість повітря:
– оксид вуглецю (СО) – у Слов’янську та Добропіллі;
– дрібнодисперсний пил (PM10), діоксид азоту (NO₂) та озон (O₃) – у Добропіллі.
У вересні, на всіх станціях показник гамма радіації коливався в межах 7,3 – 13,7 мкР/год(uR/h). Це відповідає природному фону та не становить загрози. Вкотре нагадуємо, допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.