Експерти з «Чистого повітря для України», «Центру екологічного моніторингу» та науковці з ДНУ імені Олеся Гончара дослідили річку Дніпро на придатність її води для життя риб, водоростей, молюсків та інших гідробіонтів, а також оцінили її гідрохімічні показники. Про це повідомили на сайті «Чистого повітря для України». Дослідження проводилося на станції «Наяда-2» і тривало протягом 2 – 15 вересня. Із його результатами можна ознайомитися нижче.
Температура води коливалася на рівні +21,3 – 24,3 С, і це відповідає нормативам для рибогосподарського призначення.
Чому так важливо досліджувати температуру води? Від неї залежить якість життя гідробіонтів: риб, молюсків, водоростей, рачків. Температура впливає на швидкість їх життєвих процесів і визначає найважливіші фізико-хімічні властивості води.
Колір води у першій половині вересня був абсолютно нормальним. Щоправда, науковці виявили високі значення показників загального вмісту завислих речовин – 33,8 мг/л.
Також дослідники зафіксували низькі показники розчиненого кисню – 3,7 мг/л. Та в цілому він тримався на позначці в 12,9 мг/л.
Чому варто досліджувати кисень? Ним дихають риби, рачки, водорості та інші мешканці водойм. Від вмісту та якості кисню залежить їхнє життя. Так само, із киснем пов’язана інтенсивність розкладання органічних решток та самоочищення водойм.
За результатами дослідження із вмістом азоту нітратного та нітратів у Дніпрі все гаразд, він не перевищив норму. Зрештою, так було і під час попередніх досліджень.
Показники рН були у межах норми та становили 7,2-7,7 од. Цей водневий показник дуже важливий, він визначає характер хімічних і біологічних процесів, що відбуваються у воді.
А от показник БСК5 збільшився до 5,3 мгО2/л. Це не відповідає гранично допустимим концентраціям шкідливих речовин для водойм рибогосподарського призначення. Величина біохімічного споживання кисню залежить від наявності у водоймі значної кількості органічних речовин як природного, так і походження в наслідок людські діяльності.
У Дніпрі науковці виявили перевищений показник ХСК, на рівні – 27,6 мгО2/л. Для річки рибогосподарського призначення це забагато. Також дослідження продемонструвало підвищену величину хімічного споживання кисню. Це свідчить про забрудненість річки виробничими, або побутовими стічними водами.
Вміст загального органічного вуглецю складав 20,3-26,5 мг/л. Максимальна концентрація розчиненого органічного вуглецю становила 17 мг/л . Як і в попередніх дослідження, науковці встановили поодинокі перевищення показників суми ароматичних вуглеводнів (BTX) у воді. Показники електропровідності води трималися у межах 314-325 µS/cm.
Висновок дослідження наступний. Вода у Дніпрі є неякісною для потреб рибного господарства. Показники БСК5 та ХСК перевищені. Науковці виявили поодинокі низькі значення розчиненого кисню, також високі значення показників загального вмісту завислих речовин, як і у попередніх дослідженнях.