Футбол вважається грою, яка завжди швидко застосовувала різноманітні інновації. Наприклад, систему визначення голу чи відео-рефері. Але не так давно започаткувався новий тренд, який напряму не стосується гри. Мова йде про еко-френдлі стадіони. Це впливає не лише на гру, але й на планету. Це деякі приклади таких стадіонів.
Морро да Мінейра, Ріо де Жанейро, Бразилія
- Скільки вміщує? Ним користуються понад 200 тисяч жителів фавел
- Коли був збудований? 2014
- Ціна? 100 тисяч доларів
Ласкаво просимо до першого у світі стадіону, яким керує громада. Якщо ти лінивий гравець, то на цьому стадіоні точно не виглядатимеш хорошим футболістом, адже конкуренція тут максимальна. Стадіон, який відкрив знаменитий Пеле у 2014 році, дає нове значення терміну “ти отримуєш те, що закладаєш”. Під газоном лежить 200 підземних кінетичних плиток, які перетворюють рух гравців у енергію та дають освітлення фавелам. Чим інтенсивніше бігаєш, тим більше освітлення мають люди.
Естадіо Мінейрао, Бело Горізонте, Бразилія
- Скільки вміщує? 62 457
- Коли збудований? 1959 (реконструкція в 2012)
- Ціна? 350 мільйонів доларів
Бразилія зазвичай асоціюється з трьома речима: футболом, сонцем та самбою. Тому було логічно поєднати дві з трьох складових для реконструкції стадіону до чемпіонату світу 2014. Що зрештою вийшло: перший стадіон з дахом, який накопичує сонячну енергію. Причому електрика йде не на стадіон, а на сусідні ділянки, забезпечуючи електрикою близько 1000 будинків щороку. Утім, цей стадіон не став дуже щасливим для Бразилії: саме тут місцева збірна програла 1:7 Німеччині у півфіналі чемпіонату світу.
Нью Лоун, Глостершир, Англія
- Скільки вміщує? 5 032
- Коли збудований? 2006
- Ціна? 4,3 мільйони доларів
Ви, ймовірно, нічого не знаєте про аматорський англійський клуб Форест Грін Роверс, але коли мова йде про відповідальне споживання, вони знаходяться на чемпіонському рівні. Цей клуб – найбільш еко-френдлі футбольний клуб у світі – не просто намагається підтримувати екологію, а зробив це сенсом свого існування. На домашньому стадіоні Форест Грін Роверс перший у світі органічний газон, переробляється дощова вода, яка поливає газон, а під час матчів вболівальникам пропонують лише веганську їжу. А в майбутньому клуб планує збудувати ще більший стадіон, який буде покращувати екологію регіону.
Сігнал Ідуна Парк, Дортмунд, Німеччина
- Скільки вміщує? 81 359
- Коли збудований? 1974 (реконструкція в 2006)
- Ціна? 226 мільйонів доларів
У Дортмунді існує одне магічне слово, і це не “гегенпресинг”. Це “фотовольтаїка”– метод перетворення сонячної енергії напряму в електрику. Яке до цього відношення має стадіон Боруссії? Сігнул Ідуна Парк, як і тренувальний комплекс клубу, використовує лише зелену енергетику.
Прінцес Парк, Дартфорд, Англія
- Скільки вміщує? 4 100
- Коли збудований? 2006
- Ціна? 10 мільйонів доларів
Стадіон клубу Дартфорд має “живий дах”, який включає натуральну систему фільтрації повітря, сонячні батареї для виробництво енергії, система переробки дощової води. Окрім того на вході до стадіону стоїть дерев’яна скульптура, яка слугує нагадуванням про екологічну філософію клубу.
Амстердам Арена, Амстердам, Нідерланди
- Скільки вміщує? 53 502
- Коли збудований? 1996
- Ціна? 159 мільйонів доларів
Найбільший стадіон в Нідерландах є домівкою футбольного клубу Аякс та національної збірної з футболу. Але він також є чудовим прикладом, як великі стадіони можуть підтримувати екологію. На даху розміщено 4 200 сонячних батарей, система переробки дощової води, навколо стадіону також розміщені вітряки. Якщо цього недостатньо, то на арені встановлені перші у світі сидіння, які можна переробити. Забудьте про пластикові стільці: на Амстердам Арені Ви сидітимете на кріслі, яке зроблене з цукрової тростини.
Авіва, Дублін, Ірландія
- Скільки вміщує? 51 700
- Коли збудований? 2010
- Ціна? 464 мільйони доларів
Якщо хтось і знає толк у зеленому способі життя, то це Ірландія. Тому недивно, що найбільший стадіон країни є еко-френдлі. Газон підтримується в належному стані завдяки переробленій енергетиці. Колись на арені були великі банери з потужною підсвіткою, але їх прибрали, щоб зекономити викиди вуглекислого газу на 2000 тонн.
Метлайф Стедіум, Нью-Йорк, США
- Скільки вміщує? 82 566
- Коли збудований? 2010
- Ціна? 1 мільярд 740 мільйонів доларів
Це не лише футбольний стадіон, але ця арена прийняла чимало саме футбольних матчів, що потрапити у список. Для будівництва стадіону використали 40 000 тонн переробленої сталі, стільці зроблені з пластику, який можна переробити, а енергію для стадіону генерує дах.
За матеріалами: https://www.redbull.com/ua-uk/8-football-stadiums-designed-to-save-the-world