Розробили перші національні стандарти у сфері контролю якості поверхневих вод, – про це повідомили в Міндовкіллі. Вони відповідатимуть вимогам ЄС.
Над стандартами працювала команда експертів ОБСЄ в партнерстві з національними технічними комітетами стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля» та ТК 147 «Якість питної води».
Для чого потрібні такі стандарти?
Україна рухається до Євросоюзу. Отже вона мусить побудувати ефективну систему моніторингу стану довкілля та контролювати дотримання природоохоронного законодавства відповідно до європейських стандартів.
Насамперед, мова йде про інструментально-лабораторний контроль підрозділів Держекоінспекції та її територіальних органів.
В України є статус афілійованого члена Європейського комітету з електротехнічної стандартизації (CEN-CENELEC). З 1 січня 2023 року наша держава має прийняти європейські стандарти (EN, EN ISO) і скасувати розбіжності між національними стандартами та стандартами ЄС.
Тому, коли фіксується інформація про шкоду довкіллю внаслідок російської агресії, органи Державної екологічної інспекції повинні відбирати та досліджувати проби повітря, поверхневих вод на ґрунтів. Такими є вимоги європейських і міжнародних стандартів, прийнятих як національні стандарти України.
Програма підтримки ОБСЄ для України забезпечила розробляння 18 національних стандартів для контролю якості поверхневих вод.
Відповідно до правил і процедур національної стандартизації розробка національних нормативних документів завершена.
Стандарти почнуть працювати з травня 2025 року, відповідно до Національної програми робіт зі стандартизації.