Автоматизована станція «Наяда-2», яка аналізує якість води у р.Дніпро в режимі реального часу, після щорічної зимової консервації проходить технічний монтаж і відновлює моніторинг поверхневих вод в межах міста.
Чи придатна вода у Дніпрі для купання? Чи безпечна вона для водної фауни? Чи можна її використовувати для потреб господарства? Відповіді на ці запитання дає автоматизована станція моніторингу якості поверхневих вод «Наяда-2».
Запрошуємо представників ЗМІ долучитися до події.
Дата: 20 травня 2025 року
Час: 11:00
Місце: Монастирський острів, територія навчально-наукового комплексу «Акваріум», ДНУ імені Олеся Гончара.
У програмі заходу:
– монтаж станції «Наяда-2» після зимового періоду;
– порівняння параметрів якості води із застосуванням ручної станції та автоматизованої;
– коментарі експертів;
– відповіді на запитання журналістів.
Експерти:
- Олексій Ангурець — експерт програми «Чисте повітря для України»
«Моніторинг якості поверхневих вод є особливо важливим в умовах війни, коли багато промислових об’єктів і гідроспоруд зазнають пошкоджень, що може спричиняти неконтрольовані викиди у воду», – зазначає Олексій Ангурець.

- Олег Маренков — проректор з наукової роботи Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара
«Результати, які ми отримуємо від станції, є важливими для моніторингу якості води головної артерії України — Дніпро. Моніторингові дані дозволяють прогнозувати екологічний стан водної екосистеми і вчасно запроваджувати управлінські рішення на подолання проблем цвітіння Дніпра, органічного забруднення та літніх заморів водних організмів», – підкреслює Олег Маренков.
Акредитація ЗМІ:
Для участі у заході просимо пройти попередню реєстрацію ТУТ до понеділка 19 травня.
Якщо ви плануєте прибути на власному автомобілі, просимо вказати його марку та номер у реєстраційній формі, оскільки нам необхідно завчасно сформувати списки для організації заїзду.
Станція моніторингу якості поверхневих вод «Наяда-2» функціонує в Дніпрі з 2023 року та знаходиться на балансі КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради. Щовесни її монтують після зимового демонтажу. Вона фіксує 14 показників якості води, серед яких температура, pH, каламутність, вміст хлорофілу, кисню, органічного вуглецю, нітратів, амонійного азоту тощо.
Дані «Наяда-2» використовуються для оперативного оцінювання стану водного середовища та слугують базою для подальшого аналізу. До обробки результатів долучаються науковці ДНУ імені Олеся Гончара, а також експерти програми «Чисте повітря для України», яку реалізує чеська НУО «Арніка». Після повномасштабного вторгнення діяльність ЦЕМу була зупинена через брак фінансування, але завдяки підтримці чеських партнерів роботу обладнання вдалося відновити.
«Наяда-2», розташована на березі річки Дніпро, на Монастирському острові, на території навчально-наукового комплексу «Акваріум», ДНУ імені Олеся Гончара. Локацію обрали не випадково. Монастирський острів — не лише центр Дніпра та зона відпочинку, але й місце, що зазнає впливу промислових агломерацій. Крім того, на базі комплексу «Акваріум» працюють лабораторії гідробіології та радіобіології, де науковці ДНУ щоденно досліджують стан довкілля.
Контактна особа:
Ірина Мудренко, координаторка заходів проєкту
Тел./Telegram: +38 (099) 094 50 59
Email: irynamudrenko05@gmail.com
Станція повертається до роботи у рамках проєкту «Посилення екологічного моніторингу Дніпропетровської області під час воєнного конфлікту» за сприяння та фінансування Чеської агенції розвитку.
