З 24 лютого 2022 року по 23 лютого 2025 року, викиди парникових газів, спричинені російським вторгненням, сягнули 230 мільйонів тонн CO₂ еквіваленту. Такими є результати дослідженням Ініціативи з обліку викидів парникових газів під час війни, повідомляє «Екодія».
Найбільше зростання викидів демонструє третій рік повномасштабного вторгнення. Вони збільшилися на 30% (55 мільйонів тонн CO₂ екв.) порівняно із двома попередніми.
230 мільйонів тонн CO₂ еквіваленту – це дуже багато. Можна ставити знак дорівнює між викидами парників у Австрії, Угорщині, Чехії та Словаччини разом узятих, або ж викидами від 120 мільйонів автівок на викопному паливі.
Що саме спричиняє таку велику кількість викидів парникових газів?
На першому місці – бойові дії. Саме вони – причина 82,1 млн тонн CO₂ екв., що становить 36% від загального обсягу. Йдеться про викиди від виробництва та використання боєприпасів, військової техніки, будівництва укріплень та споживання палива.
Друга причина – викиди, пов’язані з реконструкцією зруйнованих будівель та інфраструктури. Це 62,2 млн тонн CO₂ екв. (27%).
На третьому місці – ландшафтні пожежі. Вони становлять 48,7 млн тонн CO₂ екв. (21%). Таке зростання парникових викидів у 2024 році спровокували саме ландшафтні пожежі. Порівняно із попередніми роками, площа згарищ збільшилася у понад два рази.
І саме зростання лісових пожеж викликає неабияке занепокоєння у науковців. Більшість із них спричинили бойові дії, а також – сухі погодні умови, що є наслідками зміни клімату.
На четвертій позиції – руйнування росіянцями нашої енергетичної інфраструктури — 19 млн тонн CO₂ екв.;
На п’ятій – зміна маршрутів цивільної авіації через закриття повітряного простору — 14,4 млн тонн CO₂ екв.;
На шостому місці – переміщення біженців — 3,3 млн тонн CO₂ екв.
Також науковці зазначили, що постійні обстріли енергетичних об’єктів спричиняють викиди не лише CO₂, але й гексафториду сірки (SF₆) — парникового газу, що є в 24 000 разів потужнішим за CO₂.