На дні колишнього Каховського моря живуть дикі кабани

-

На місці колишнього Каховського водосховища поступово відновлюється екосистема Великого Лугу. З’являються молоді дерева, повертаються дикі тварини, зокрема кабани. Серед птахів можна побачити пірникоз і мартинів. Про це розповів журналістам «Суспільного» еколог, кандидат біологічних наук із Дніпра Вадим Манюк.

Довідка. До початку будівництва Каховської ГЕС радянською владою у 1950 році на цій території розташовувався історичний степ із унікальною екосистемою: заплавами, плавнями й луками. Її називали Великий Луг.

У червні 2023 року після підриву Каховської ГЕС російськими військами, на поверхню вийшли колишні землі. Нині тут ростуть молоді верби й тополі. Щоб вижити, дерева кущаться від основи стовбура.

Однак на деяких ділянках з’явилися тріщини — це відбувається на залишках мулистого дна, ущільненого водою протягом десятиліть. У таких місцях рослинності значно важче проростати. Також її стримують постійні коливання рівня води.

«Щойно йдуть дощі або, наприклад, тане сніг після зими — територія затоплюється, а потім знову осушується. Такий пульсуючий режим. Тому рослини не встигають закріпитися. Усі водойми поступово стікатимуть у Дніпро й висихатимуть», — пояснив ситуацію Євген Манюк. Утім для плавнів це є абсолютно нормальним явищем.

На берегах помітні плями, схожі на іржу. За словами науковця, це залізо, що просочується на поверхню з підґрунтових вод.

У 2025 році в нижню течію Дніпра надійшло значно менше води, ніж зазвичай. Це, на думку еколога, може критично вплинути на екосистему в майбутньому. Адже плавні потребують постійного водообміну, і за його відсутності водойми та протоки не встигають відновлюватися.

Втім, екосистема Великого Лугу здатна до адаптації. З часом тут знову з’являться типовi для місцевості водоплавні птахи, амфібії та риби.

За словами еколога, до затоплення ці землі мали не лише екологічну, а й історичну цінність. Саме тут колись розташовувалася Запорізька Січ. Тепер місцевість має шанс на нове життя — завдяки природі, яка здатна до самовідновлення, якщо їй не заважати.

«Це буде мозаїчна система. Нам треба підтримати ці луки, адже тут збереглося багато рідкісних видів — невід’ємна частина нашого біорізноманіття. Було б добре, якби сюди повернулися дикі коні — вони формували б лучні ландшафти», — наголосив еколог.

Поділитись

Останні новини

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Коментарі