На початку травня експерти програми «Чисте повітря для України» зустрілися з представниками Департаменту захисту довкілля Херсонської ОВА. Це була перша робоча онлайн-зустріч. Обговорення відбулося в рамках реалізації проєкту «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів», повідомляють на Cleanair.org.ua.
Говорили про співпрацю в умовах війни. Зокрема, як допомогти звільненим громадам від росіян та прифронтовим територіям вирішити їхні проблеми довкілля, відновити моніторингову інфраструктуру та інтегрувати екологічний складник до процесів відбудови.
«Програма Чисте повітря вже співпрацює із Департаментом щодо Каховської катастрофи та подальших перспектив реагування на її наслідки. Ми усвідомлюємо складну безпекову ситуацію на Херсонщині, однак прагнемо розпочати роботу з громадами регіону, які готові ї мають потреби, і звісно, де це можливо»,— наголосив експерт проєкту Олексій Ангурець.

Звіти від програми «Чистого повітря». Ось де виконувачка обов’язків директора департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОВА, Ольга Філіна дізналася про стан ґрунтів та донних відкладень Каховської ГЕС. Вона наголосила, що їй цікавий проєкт.
(До речі, більше про Дослідження забруднення донних відкладів Каховського водосховища можна дізнатися ТУТ)
«Деокупована частина Херсонської області знаходиться у зоні бойових дій,— наша адміністрація продовжує працювати під вибухи з Херсону, за два кілометри від берега р. Дніпро. Генератори, відсутність світла — це вже норма. Але ми працюємо. І саме зараз як ніколи нам потрібна допомога в модернізації екологічної політики. Наприклад, наша Програма моніторингу — застаріла, її потрібно повністю переглядати. Ми готові до співпраці, особливо у сфері відходів від руйнації внаслідок військових дій».
Ось які пріоритети виокремили представники департаменту для спільної роботи.
1. Відходи спричинені бойовими діями. За роки повномасштабки у звільнених громадах накопичилося багато відходів руйнувань та боєприпасів. Щоб їх переробити, треба мати спеціалізовані лінії та дробарки, лінії для сертифікованої утилізації
2. Нестача постів моніторингу повітря. Ті які існують, можуть бути застарілими. До великої війни, Херсонщина мала лише 4 пости гідрометеослужби. Утім їхнє розміщення не давало можливості отримати реальну картину про якість повітря у регіоні. Тому область потребує розширення мережі та нові станції моніторингу за межами Херсону.
Варто зазначити, що на сьогодні у місті працюють 4 станції ЕcoCity, з них дві тимчасово проходять технічне обслуговування. Переглянути їхні дані можна на сайті https://reborn.eco-city.org.ua/
3. Пошкодження або знищення природно-заповідних об’єктів. Пожежі та обстріли випалили ліси Нижньодніпровського району. Щоб оцінити всю шкоду, яку нанесли росіяни природі Херсонщини, потрібні актуальні аерокосмічні знімки.
4. Відновлення зрошення. У регіоні тривають суперечки щодо майбутнього Каховської ГЕС. Утім всі учасники дійшли згоди, що зрошення є вкрай потрібним для сільського господарства.
5. Промивка каналів та моніторинг поверхневих вод.

«В минулому році ми розробили План відновлення, який передали до Мінреінтеграції. І більшість з наших заходів з відновлення вже увійшли до плану відновлення України. Навіть тимчасово окуповані громади вже працюють над планами відновлення. Як приклад, селище Нижні Сірогози (Генічеський район Херсонської області), де місцева влада вже підготувала відповідний план. Відзначу і Каховську військову адміністрацію, яка також має чітке бачення та конкретні кроки щодо подальшої відбудови», – зазначила Олена Денисова, начальник відділу економіки природокористування, моніторингу довкілля, зв’язків з громадськістю та ЗМІ управління заповідної справи та економіки природокористування Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОВА
А ось що команда «Чисте повітря для України» запропонувала Херсонщині:
- виїзди до громад з урахуванням безпекової ситуації та готовності ТГ до співпраці;
- аналіз екологічних проблем та потреб;
- проведення онлайн-семінарів з українськими та міжнародними експертами;
- допомогу в плануванні заходів з відновлення з урахуванням екологічного компонента.
«Нам важливо, щоб результат був практичним. Коли настане час швидкого відновлення, громади мають бути до цього готові», — підкреслив Олексій Ангурець.
Експерти «Чистого повітря» та представники влади Херсонщини обмінялися думками й ідеями про відбудову зеленої інфраструктури, дослідження ґрунтів, створення центрів моніторингу та залучення третього сектору до процесів сталої відбудови.
На початку червня, до Херсонщини має завітати координаторка програми «Чисте повітря для України» Марцела Чернохова та експерти. Вони налагоджуватимуть співпрацю та реалізуватимуть проєкт «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів». Окрім зустрічі з представниками Департаменту заплановане спілкування з громадами.
Проєкт ««Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів» реалізується програмою «Чисте повітря для України» за сприяння чеської неурядової організації «Арніка» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition.