Тепер в Україні діє Порядок здійснення моніторингу місць утворення, зберігання та видалення відходів. Його затвердив Кабінет Міністрів, – повідомляють у Міндовкіллі.
Документ передбачає чіткі та зрозумілі правила моніторингу місць, де утворюється, зберігається та знищується сміття. Це – частина державної системи моніторингу довкілля України. Наразі вона перебуває у стані реформування та змін.
Ось ключові положення Порядку.
Хто має здійснювати моніторинг?
⏺підприємства, установи, організації, де утворюються небезпечні відходи. При чому, форма власності не є важливою.
⏺власники сміття, що не є небезпечним. Річний обсяг утворення таких відходів має перевищувати 50 тонн;
⏺органи місцевого самоврядування.
Відтепер органи місцевого самоврядування також є суб’єктами моніторингу. Ось які бонуси від цього отримають громади. Вони зможуть ефективно:
⏺розробляти місцеві плани управління відходами;
⏺здійснювати стратегічне планування. Воно стосуватиметься очищення територій, запобігання засміченню, зменшення обсягів відходів та їх підготовки до повторного використання, рециклінгу і відновлення;
⏺вирішувати чи треба закривати наявні або створювати нові полігони, а також ліквідовувати несанкціоновані сміттєзвалища.

Після моніторингу і підприємства, і громади і інші суб’єкти подаватимуть до Міндовкілля декларацію про відходи. Для цього їм треба користуватися ЕкоСистемою. У декларації слід дати інформацію про обсяги місць утворення та зберігання відходів до їх передачі на об’єкти оброблення.
На які об’єкти не поширюється моніторинг:
⏺ Місця, де є сміття, але їхні власники не встановлені.
⏺Місця тимчасового зберігання відходів від руйнувань, поводження з якими визначається окремим Порядком, затвердженим постановою Кабміну № 1073.
⏺Місця тимчасового зберігання необроблених стічних вод протягом строку і у спосіб, що зазначені технологічним регламентом експлуатації систем водовідведення.
На які результати варто очікувати від моніторингу?
⏺ Мають зменшитися несанкціоновані звалища та викиди.
⏺ Покращиться процес утилізації та переробки сміття, бо запрацюють нові, сучасні стандарти.
⏺Підприємства та організації дотримуватимуться нових правил. А отже, вони поводитимуться з відходами більш відповідально.
⏺ Рівень забруднення знизиться. Відповідно, які мешкають неподалік сміттєзвалищ, почуватимуться себе значно краще.
⏺ Українське законодавство відповідатиме європейським стандартам. Стан українського довкілля поліпшиться і Україна зробить ще один крок до сталого розвитку.