Науковці із ЦЕМ проаналізували якість повітря в місті Самар, на Дніпропетровщині. Для аналізу вони взяли дані з станції Української мережі громадського моніторингу якості повітря Eco City за березень 2025 року.
Аналіз даних виконувався з використанням Українського індексу якості повітря (UAQI). Модель аналізу даних: www.researchgate.net/publication/370375449.
За Березень аналізувались дані зі станції моніторингу яка розташована у місті Самар, Дніпропетровської області. Станція має назву «EcoCity poligon TBO», та вимірює наступні показники:
- Дрібнодисперсний пил (РМ10);
- Дрібнодисперсний пил (РМ2.5);
- Аміак (NH3);
- Діоксид азоту (NO2);
- Монооксид вуглецю (CO);
- Потужність експозиційної дози гамма випромінювання;
- Метеорологічні параметри (температура повітря, вологість (%) та атмосферний тиск).
Рис. 1 Мапа з місцем розташування станції моніторингу якості повітря

На графіку відображено % часу за місяць коли на станції спостерігалась відповідна категорія якості повітря UAQI, а також, скільки % даних немає.\

У Березні забруднююча речовина, що найбільше впливала на якість атмосферного повітря на станції: монооксид вуглецю (СО). Також, дуже погана та надзвичайно погана якість повітря (категорії індексу Ⅴ та Ⅵ) – фіксувались лише за показниками концентрації дрібнодисперсного пилу (РМ10 та РМ2.5).
За місяць показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма випромінювання) коливався в межах 6,9 – 11,3 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год. Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря за місяць

Цей звіт підготовлено в рамках проекту «Посилення екологічного моніторингу в Дніпропетровській області під час воєнного конфлікту», підтриманого Чеською агенцією розвитку.
Джерело даних:
Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2025, номер запиту 1283. 24,7 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua