Як поширюється мазут у Чорному морі після аварії російських кораблів?

15 грудня в Керченській протоці під час шторму сталася аварія російських танкерів «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239». У море потрапила значна кількість мазуту. У Міндовкіллі розповіли, як поширюватиметься забруднення.

Що наразі із ситуацією на узбережжі?
За даними Українського наукового Центру екології моря та супутниковими знімками, мазут досяг берегів як російської федерації (район м. Анапа), так і української частини узбережжя Керченської протоки до міста Керч. Чи продовжується витік із затопленого судна невідомо, однак ризик забруднення зберігається, а це – необхідність постійного моніторингу.

Дані супутників від 24 грудня показують темні смуги в районі Феодосійської затоки. Ймовірно, це від дії вітру, який сприяє поширенню забруднення вздовж південно-східного узбережжя Криму.

Як далі поширюватиметься мазут? В Українському науковому Центрі екології моря використали модель NOAA GNOME і розрахували динаміку розповсюдження забруднення на період до 31 грудня 2024 року.

  • 25–27 грудня: Нафтова пляма поширюється поступово. Спочатку забруднення концентрується поблизу Керченської протоки і далі поширюватиметься у південному та південно-західному напрямках. Під ураження потрапляють Опукський природний заповідник, ландшафтний парк «Мис Такиль» і відкриті води Чорного моря.
  • 28–29 грудня: Формуватимуться окремі осередки забруднення поблизу Таманського півострова та сусідніх акваторій. У центральній частині плями концентрація зменшується, проте висококонцентровані зони залишаються поблизу узбережжя
  • 30–31 грудня: Частина мазуту розсіюється у відкритій акваторії Чорного моря, проте залишкові забруднення і далі впливатимуть на донні відкладення і прибережні екосистеми.

Наслідки для біорізноманіття
За даними медіа, з 15 по 25 грудня на узбережжі Краснодарського краю знайшли 19 мертвих дельфінів. Імовірно тварини загинули через гостру інтоксикацію. Хоча слідів нафтопродуктів, чи травм на тілах не знайшли. Науковці кажуть, реальна кількість загиблих дельфінів може бути значно більшою. Як відомо росія завжди каже неправду. Держава-агресорка ладна приховати інформацію про екологічну шкоду навіть на власній території.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *