Європейські партнери дадуть Україні 22,6 млн. Ці гроші підуть на ядерну безпеку, вдосконалення радіаційного захисту та поводження з радіоактивними відходами. Про це повідомляють у Міндовкіллі. На засіданні Наглядової ради із впровадження в Україні Інструменту співробітництва з ядерної безпеки погодили проєкт Угоди про внесок 2024/2025.
«Вдячні представникам Європейської комісії та норвезьким партнерам за допомогу Україні та небайдужість до нагальних проблем як зони відчуження, так і інших важливих об’єктів. Протягом останніх років Єврокомісія значно розширила обсяг підтримки України в секторі поводження з РАВ та ядерної радіаційної безпеки. Це ресурси, які допомагають покрити широкий спектр наших потреб і проблемних питань. Наразі маємо напрацювання і розуміння щодо реалізації конкретних проєктів з радіаційного моніторингу та контролю, аналізу безпеки, відновлення матеріально-технічної бази та різних систем і засобів для наших підпорядкованих підприємств в зоні відчуження та за її межами. Впевнена, що наша подальша співпраця буде плідною та дозволить втілити в життя все заплановане, а отже гарантувати та посилити радіаційну безпеку населенню Україну і світу в цілому», – наголосила Світлана Гринчук.

Угода передбачає фінансування важливих для України проєктів. Ось їхній перелік:
· Резервне енергопостачання для об’єктів зберігання радіоактивних відходів, а також будівництво відповідної інфраструктури для їх захоронення.
· Система раннього виявлення лісових пожеж у зоні відчуження.
· Створення сучасної аналітичної лабораторії для аналізу радіоактивних матеріалів в Чорнобилі. Вона стане частиною Чорнобильського наукового хабу. Тут надаватимуть підтримку українськими та міжнародними експертам в науково-дослідній діяльності в галузі ядерної безпеки.
· Відновлення пошкодженої росією системи радіаційного моніторингу ЧАЕС.
· Інтегрована система радіаційного моніторингу — для всієї території України, синхронізована з європейськими та міжнародними платформами (EURDEP, ECURIE, IRMIS).
· Працівників підприємств зони відчуження забезпечать сучасними умовами проживання, перевезення, а також захисним обладнанням.
· Гармонізація законодавства України з нормами Євратома, а це – одна з важливих умов євроінтеграції України.
Всі заходи планують реалізувати протягом 5 років.